آنالیز ارتعاشات – Vibration Analysis

خدمات آنالیز ارتعاشات-ارتعاش سنجی شامل عیب یابی و پایش وضعیت تجهیزات مکانیکی (عمدتاً دوار) است که به دو صورت :

  1. انجام موردی بر روی تجهیزات محدود 
  2. انجام روتین و بصورت برنامه جامع ارتعاش سنجی بر روی تجهیزات حیاتی و مهم

ارائه میگردد.

در روش پایش وضعیت VCM یا Vibration Condition Monitoring مقادیر ارتعاشات نقاط خاصی از ماشین:

  •  اندازه گیری و مولفه های مختلف آن تحلیل میگردد. داده برداری صحیح، تحلیل درست و تشخیص دقیق عیب و تعیین میزان شدت عیب، از مهمترین عناصر تشکیل دهنده یک برنامه ارتعاش سنجی است. در واحدهای صنعتی که برنامه آنالیز ارتعاشات برای پایش تجهیزات آنها وجود ندارد، هر ساله خسارات سنگینی ناشی از فقدان برنامه VCM به مجموعه تحمیل میگردد. با اجرای برنامه مراقبت وضعیت میتوان تا حد زیادی از این خسارتها جلوگیری و به همان میزان، قابلیت اطمینان و عمر مفید تجهیزات را افزایش داد. با قرار دادن برنامه ارتعاش سنجی در کنار سایر روشهای مراقبت وضعیت  تجهیزات، میتوان به سطح بالای از قابلیت اطمینان و عمر مفید تجهیزات دست یافت. کاهش مصرف قطعات یدکی و حجم نفر ساعت تعمیرات، کاهش هزینه ها و ضررهای ناشی از توقفهای نا خواسته، از جمله منافع بکار گیری برنامه های مراقبت وضعیت است. افزایش کیفیت محصول، افزایش تولید، افزایش راندمان تجهیزات و افزایش سطح رضایتمندی مشتری از دیگر منافع کار گیری برنامه های مراقبت وضعیت است. 

 دانش فنی کارشناسان آنالیز ارتعاشات شرکت فراپایش باختر با داشتن سالها تجربه به حدی است که پیچیده ترین عیوب ارتعاشی را تحلیل و راهکارهای مناسب جهت رفع و کاهش سطح ارتعاشات ارائه مینمایند. جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در خصوص خدمات آنالیز ارتعاشات، با ما تماس حاصل فرمایید.

آنالیز ارتعاشات

چه تجهیزاتی نیاز به آنالیز ارتعاشات دارند؟

از دیدگاه نت (نگهداری و تعمیرات) کلیه تجهیزات مکانیکی دواری که دارای دو بخش اصلی محرک (Driver) , متحرک (Driven) هستند بایستی به روش آنالیز ارتعاشات تحت پایش و مراقبت باشند. علت اصلی این موضوع، به مسائلی مربوط میشود که ممکن است از زمان طراحی و ساخت تجهیزات آغاز شده و در زمان نصب و راه اندازی و یا در حین کار عادی ماشین رخ دهند و موجب افزایش ارتعاش و توسعه خرابی در ماشینها و اجزا مرتبط با آنها گردند. ضعفها و ایرادهای طراحی، مشکلات نصب و راه اندازی، بهره برداری غیراصولی، نگهداری و تعمیرات غیراصولی، فرسایش و زوال تدریجی و مواردی از این قبیل از جمله عللی هستند که ممکن است یکی از نشانه های بارز رخداد آنها، تغییر (افزایش) پارامترهای ارتعاشی در ماشین باشد. به همین دلیل توصیه میشود پارامترهای ارتعاشی ماشینهای مهم یک مجموعه صنعتی، توسط متخصصین و کارشناسان آنالیز ارتعاشات، بصورت برنامه های روتین و منظم تحت پایش قرار گیرد. انتخاب تجهیزات برای اجرای برنامه آنالیز ارتعشات در یک مجموعه صنعتی بر اساس یکسری معیار انجام میشود. مرتبه اهمیت تجهیز از نظر پایداری و تداوم تولید، پیامدهای ناشی از عدم پایش ارتعاش، هزینه های تعمیراتی و . . . از جمله مهمترین این معیارها هستند. بخش خدمات پایش وضعیت ارتعاشات شرکت مهندسی فرا پایش باختر با بیش از بیست و دو سال سابقه تخصصی در زمینه عیب یابی تجهیزات دوار به روش آنالیز ارتعاشات، خدمات ارزشمندی را به صنایع کوچک و بزرگ داخلی و خارجی ارائه نموده است.

ارتعاش سنجی برای تجهیزات دوار