آنالیز ارتعاشات – Vibration Analysis

خدمات آنالیز ارتعاشات شرکت مهندسی فراپایش باختر

آنالیز ارتعاشات یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین روش‌های پایش وضعیت تجهیزات مکانیکی، به‌ویژه تجهیزات دوار، است که با استفاده از آن می‌توان به طور دقیق به عیب‌یابی و ارزیابی سلامت ماشین‌آلات پرداخت. شرکت مهندسی فراپایش باختر، با تکیه بر دانش فنی و تجربه گسترده در این حوزه، خدمات جامعی در زمینه آنالیز ارتعاشات ارائه می‌دهد که به دو صورت موردی و روتین انجام می‌گیرد.

Picture1

 

در روش پایش وضعیت VCM (Vibration Condition Monitoring)، ارتعاشات نقاط خاصی از ماشین اندازه‌گیری و مولفه‌های مختلف آن تحلیل می‌شود. داده‌برداری صحیح، تحلیل درست و تشخیص دقیق عیب و تعیین میزان شدت عیب، از مهم‌ترین عناصر تشکیل‌دهنده یک برنامه موفق ارتعاش‌سنجی است. در واحدهای صنعتی که برنامه آنالیز ارتعاشات برای پایش تجهیزات آنها وجود ندارد، میزان خرابی ناشی از عیوب مکانیکی نسبتاً زیاد است. اجرای برنامه پایش وضعیت می‌تواند تا حد زیادی از این خسارت‌ها جلوگیری کند و به همان میزان، قابلیت اطمینان و عمر مفید تجهیزات را افزایش دهد.

Picture2

 

با ترکیب برنامه ارتعاش‌سنجی با سایر روش‌های مراقبت وضعیت تجهیزات، می‌توان به سطح بالایی از قابلیت اطمینان و عمر مفید تجهیزات دست یافت. کاهش مصرف قطعات یدکی و حجم نفر ساعت تعمیرات، کاهش هزینه‌ها و ضررهای ناشی از توقف‌های ناخواسته، از جمله مزایای به‌کارگیری برنامه‌های پایش وضعیت است. علاوه بر این، افزایش کیفیت محصول، افزایش تولید، افزایش راندمان تجهیزات و افزایش سطح رضایتمندی مشتری نیز از دیگر منافع این برنامه‌ها است. دانش فنی کارشناسان آنالیز ارتعاشات شرکت فراپایش باختر با داشتن سال‌ها تجربه به حدی است که پیچیده‌ترین عیوب ارتعاشی را تحلیل و راهکارهای مناسب جهت رفع و کاهش سطح ارتعاشات ارائه می‌نمایند.

کاربرد ارتعاش‌سنجی تجهیزات دوار

 

چه تجهیزاتی نیاز به آنالیز ارتعاشات دارند؟

از دیدگاه نگهداری و تعمیرات (نت)، کلیه تجهیزات مکانیکی دواری که دارای دو بخش اصلی محرک (Driver)  و متحرک (Driven) هستند، باید به روش آنالیز ارتعاشات تحت پایش و مراقبت باشند. علت اصلی این موضوع به مسائلی مربوط می‌شود که ممکن است از زمان طراحی و ساخت تجهیزات آغاز شده و در زمان نصب و راه‌اندازی یا در حین کار عادی ماشین رخ دهند و موجب افزایش ارتعاش و توسعه خرابی در ماشین‌ها و اجزا مرتبط با آنها گردند. ضعف‌ها و ایرادهای طراحی، مشکلات نصب و راه‌اندازی، بهره‌برداری غیراصولی، نگهداری و تعمیرات غیراصولی، فرسایش و زوال تدریجی و مواردی از این قبیل از جمله عیوبی هستند که ممکن است یکی از نشانه‌های بارز رخداد آنها، تغییر (افزایش یا کاهش) پارامترهای ارتعاشی در ماشین باشد.

Picture4

 

به همین دلیل توصیه می‌شود پارامترهای ارتعاشی ماشین‌های مهم یک مجموعه صنعتی، توسط متخصصین و کارشناسان آنالیز ارتعاشات، به صورت برنامه‌های روتین و منظم تحت پایش قرار گیرد. انتخاب تجهیزات برای اجرای برنامه آنالیز ارتعاشات در یک مجموعه صنعتی بر اساس یک سری معیار انجام می‌شود. مرتبه اهمیت تجهیز از نظر پایداری و تداوم تولید، پیامدهای ناشی از عدم پایش ارتعاش، هزینه‌های تعمیراتی و… از جمله مهم‌ترین این معیارها هستند.

 

Picture5

 

بخش خدمات پایش وضعیت ارتعاشات شرکت مهندسی فراپایش باختر با بیش از بیست و دو سال سابقه تخصصی در زمینه عیب‌یابی تجهیزات دوار به روش آنالیز ارتعاشات، خدمات ارزشمندی را به صنایع کوچک و بزرگ داخلی و خارجی ارائه نموده است. کارشناسان ما با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی‌های روز دنیا، قادر به تشخیص دقیق و سریع عیوب بوده و راهکارهای عملی و مقرون به صرفه‌ای برای رفع آنها پیشنهاد می‌دهند. این شرکت با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته و دستگاه‌های دقیق اندازه‌گیری، قادر به ارائه گزارش‌های جامع و تحلیلی از وضعیت تجهیزات شما است. این گزارش‌ها شامل جزئیات دقیق از نوع و محل عیب، میزان شدت آن و توصیه‌های لازم برای تعمیر و نگهداری است.

کاربرد ارتعاش سنجی تجیهزات دوار

 

نتیجه‌گیری

استفاده از خدمات آنالیز ارتعاشات می‌تواند به طور قابل توجهی هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش داده و عمر مفید تجهیزات را افزایش دهد. این خدمات با ارائه تشخیص‌های دقیق و به موقع، از وقوع خرابی‌های ناگهانی جلوگیری کرده و به بهبود کارایی و بهره‌وری ماشین‌آلات صنعتی کمک می‌کنند. شرکت مهندسی فراپایش باختر به‌عنوان یکی از شرکت‌های معتبر و پیشرو در زمینه ارائه خدمات اجرایی، آموزشی و مشاوره‌ای در زمینه آنالیز ارتعاشات، خدمات منحصر به ‌فردی را در طول این سال‌ها به شرکت‌های مختلف ارائه نموده است. تخصص و تجربه، تعهد به کیفیت، تعهد به مشتری، پیگیر تا حصول نتیجه، بهبود مستمر، در دسترس بودن از جمله شاخص‌های وجه تمایز شرکت فراپایش باختر در ارائه خدمات پایش وضعیت است. جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در خصوص خدمات آنالیز ارتعاشات، با ما تماس حاصل فرمایید. ما آماده‌ایم تا با ارائه خدمات حرفه‌ای و دقیق، به بهبود عملکرد و افزایش عمر مفید تجهیزات، به شما کمک کنیم.