ترموگرافی تجهیزات مکانیکی

شرکت مهندسی فراپایش باختر

بازرسی ترموگرافی تجهیزات مکانیکی:

از دیدگاه پایش وضعیت، کلیه تجهیزات مکانیکی (عمدتاً دوار) را میتوان به روشها و تکنیکهای مختلف تحت پایش قرار داد. هر پارامتر قابل اندازه گیری که با عملکرد تجهیزات مکانیکی در ارتباط باشد، میتواند بعنوان یک معیار پایش وضعیت، مورد اندازه گیری و پایش قرار گیرد. در یک ماشین مکانیکی پارامترهایی مانند لرزش یا ارتعاش، دما، صدا، و … از جمله معیارهای پایش وضعیت هستند. ارزیابی و تحت نظر قرار دادن هر یک از این پارامترها جزئی از برنامه های پایش وضعیت یک ماشین است.

پایش وضعیت CBM

این برنامه ها تحت عنوان آنالیز ارتعاشات، بازرسی ترموگرافی، آنالیز صدا و اولتراسونیک، آنالیز روانکار و مواردی از این قبیل هستند. برخی از این تکنیکها در پایش وضعیت تجهیزات مکانیکی بعنوان تکنیکهای اصلی و برخی نیز بعنوان تکنیکهای مکمل یا فرعی به کار گرفته میشوند. تکنیک اصلی در پایش وضعیت تجهیزات مکانیکی، تکنیک یا روش آنالیز ارتعاشات است. بر حسب نوع کاربرد و پیکربندی و پارامترهای عملکردی ماشین، ممکن است آنالیز ارتعاشات در جایگاه ابزار مکمل قرار گیرد و یکی دیگر از روشها بعنوان ابزار اصلی به کار گرفته شود. 

ارتعاش سنجی

بعنوان مثال در گیربکسهای دور پایین، روش آنالیز روغن، در مقایسه با آنالیز ارتعاشات نتایج بهتری ارائه میدهد. از روش بازرسی ترموگرافی برای ارزیابی مقادیر دما و الگوهای حرارتی سطوح و بدنه تجهیزات مکانیکی استفاده میشود. از آنجا که در تجهیزات مکانیکی، تغییرات (افزایش) غیرعادی دما یکی از اولین نشانه های  رخداد وضعیت غیرعادی در ماشین است، تکنیک ترموگرافی در این حوزه کاربردهای فراوانی دارد. افزایش دمای ناشی از وجود اضافه بار یا Over Load ، افزایش دمای ناشی از محدودیت تهویه، افزایش دمای ناشی از مشکلات روانکاری، افزایش دمای ناشی از ناهمراستایی (Misalignment) محورها و شفتها از عیوب پرتکراری هستند که به روش بازرسی ترموگرافی قابل تشخیص هستند. 

ترموگرافی Thermal Imaging

 ما در شرکت مهندسی فرا پایش باختر، تخصصی ترین خدمات ترموگرافی در زمینه پایش وضعیت تجهیزات مکانیکی را ارئه میدهیم. از جمله سوابق اجرایی ما در حوزه ترموگرافی تجهیزات مکانیکی میتوان به اجرای برنامه TCM در بسیاری از نیروگاهها، پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، کارخانجات سیمان، صنایع معدنی و صنایع فرآوری، ذوب و نورد فلزات و … در نقاط مختلف کشور اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در خصوص مدت و محتوای دوره، با واحد آموزش شرکت مهندسی فرا پایش باختر تماس حاصل فرمایید. هرگونه نشر و کپی‌برداری و نقل قول، با ذکر مرجع مجاز میباشد.